Zgaga to uczucie nieprzyjemnego pieczenia w przełyku. Jest spowodowana cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Dolegliwość ta jest bardzo nieprzyjemna i najczęściej wywoływana jest chorobą refluksową żołądka. Nasila się najczęściej u osób po 50. roku życia, a także bardzo często doskwiera kobietom w ciąży. Osoby cierpiące na zgagę oraz refluks powinny dowiedzieć się, jakich konkretnie produktów lepiej jest unikać.
Zgaga – co ją wywołuje?
Zgaga zazwyczaj pojawia się do dwóch godzin po spożyciu posiłku. W tym czasie treść pokarmowa cofa się do przełyku, powodując uczucie pieczenia oraz palenia. Dodatkowo towarzyszyć jej może również gorzki posmak w ustach, bóle brzucha oraz wymioty. Dzieje się tak, ponieważ dolne zwieracze przełyku nie pracują we właściwy sposób. Z powodu braku odruchu ich kurczenia pokarm nie jest zatrzymywany w żołądku. Do najczęstszych przyczyn występowania zgagi zaliczyć można:
- spożywanie niektórych pokarmów,
- palenie papierosów,
- zbyt szybkie i łapczywe spożywanie posiłków,
- picie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę.
Warto także dowiedzieć się, czego nie jeść przy zgadze, aby zniwelować nieprzyjemne dolegliwości.
Jak skutecznie zapobiegać zgadze?
Osoby, które cierpią na zgagę, powinny przede wszystkim zmienić sposób odżywiania. Dobrym pomysłem jest spożywanie 5 mniejszych posiłków, gdyż objadanie się również może nasilać objawy zgagi. Zaleca się, aby bardzo dokładnie przeżuwać każdy kęs oraz nie pić podczas jedzenia. Między posiłkami do ugaszenia pragnienia najlepiej sprawdzi się niegazowana woda, ziołowe herbaty oraz mleko, które bardzo dobrze radzi sobie z neutralizowaniem kwasów żołądkowych. Ze swojej diety należy wykluczyć wszelkie napoje alkoholowe oraz te, które zawierają kofeinę. Należy unikać również soków owocowych, zwłaszcza cytrusowych oraz słodzonych kolorowych napojów. Zgaga może być wywoływana również tłustymi i ciężkimi potrawami, dlatego warto zastąpić je lekkimi warzywami i chudym mięsem. Z diety należy wykluczyć również czekoladę oraz cebulę, gdyż wpływają one na nieprawidłową pracę zwieracza przełyku. Koniecznie sprawdź, jakie produkty są wskazane przy zgadze. Przy refluksie warto postawić na świeże warzywa, drób, chude produkty mleczne oraz delikatne przyprawy i zioła.
Zgaga a refluks – czym się różnią?
Zgaga jest symptomem, który może świadczyć o rozwoju choroby refluksowej. Refluks jest schorzeniem, które można skutecznie wyleczyć, stosując odpowiednie leki oraz właściwie zbilansowaną dietę. Refluks bardzo często związany jest również z uczuciem palącego bólu w klatce piersiowej, świszczący oddech, ból gardła oraz chrypka. U pacjentów cierpiących na tę chorobę pojawiać się mogą także trudności z przełykaniem oraz uporczywy kaszel. Objawy te mogą towarzyszyć wielu innym chorobom, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki mającej na celu znalezienie ich przyczyny.
Jak leczyć tę dolegliwość?
Najlepszym sposobem na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zgagą i refluksem jest stosowanie leków. Neutralizują one kwas żołądkowy i zapobiegają nadmiernemu cofaniu się go do przełyku. Warto wybierać środki, które są skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla zdrowia. Warto postawić na środki, których skład oparty jest na siarczanie chondroityny, a także kwasie hialuronowym, które przyspieszają proces regeneracji śluzówki i chronią ją przed kolejnymi uszkodzeniami.
Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która towarzyszy przede wszystkim chorobie refluksowej. Stosując jednak odpowiednią dietę oraz leki można skutecznie poradzić sobie z uczuciem nieprzyjemnego pieczenia w przełyku.