Zdrowy styl życia to ostatnio bardzo modne i popularne działania. Dorośli ludzie starają się wdrażać dobre nawyki żywieniowe, zadbać o figurę, jak również własne samopoczucie. Starają się również krzewić te zwyczaje wśród młodych. W ostatnich czasach doszło do zwiększonego trendu otyłości wśród dzieci młodzieży. Siedzący tryb życia, coraz dłuższe korzystanie z dobrodziejstw elektroniki, śmieciowe, szybkie jedzenie, przyczynia się do otyłości wielu dzieci. Choć otyłość nie jest jedynym rezultatem tego rodzaju postępowania, to wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. Same dzieci, także nie są zdolne do długoterminowego myślenia i przewidzenia skutków takiego zachowania za kilka lub kilkanaście lat. Jak zatem zadbać o zdrowy styl życia młodzieży? Które działania przyniosą oczekiwane efekty?
Na czym skupić uwagę opiekunów i samego dziecka?
Zdrowy styl życia młodzieży to działania wykonywane wielopoziomowo. Pokazanie zachowań pożądanych, wdrażanie ich w życie oraz regularne wykonywanie sprawi, że staną się one pewnego rodzaju tradycją i rytuałem. Dobre nawyki pozostaną w młodzieńcu na długie lata, a jego organizm będzie miał szansę na długie i przyzwoite życie. Które działania pozwolą zadbać o zdrowie i kondycję nastolatków?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest dieta. Zmiana sposobu żywienia, dobieranie odpowiednich składników, forma ich przygotowania, pora spożywania posiłków, to najważniejsze aspekty, które należy wdrożyć w życie każdego młodzieńca. Dieta powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb organizmu – wiek dziecka, płeć, aktywność fizyczna czy przebyte choroby lub zaburzenia. W diecie powinno znaleźć się dużo warzyw, owoców, chudego mięsa, napojów, zdrowych koktajli, itp. Posiłki powinny być przygotowywane na świeżo, z minimalizacją tłustych, smażonych dań. Młodzi ludzie, tak samo jak i dorośli powinni dziennie spożywać około 2 litrów wody.
Aktywność ruchowa
Kolejnym punktem zdrowego trybu życia jest aktywność ruchowa. Brak sportu w życiu młodego człowieka może znacznie upośledzić organizm. Bieganie, jazda na rowerze czy pływanie to czynności, które wspomagają pracę serca, kształtują wydolność wytrzymałość oraz pozytywnie wpływają na pracę płuc i układu krążeniowego. Ruch ponadto zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie tyciu.
Kolejną rzeczą jest sen. Każdy nastolatek powinien mieć zapewnione godne i komfortowe warunki wypoczynku. Odpowiednia ilość snu pozwoli organizmowi zregenerować się i nabrać sił do dalszego działania.