Zdrowa dieta pomaga chronić przed niedożywieniem a także przed chorobami, m.in. cukrzycą, chorobami serca, udarem i rakiem. Głównymi zagrożeniami dla zdrowia są nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. Zdrowe praktyki żywieniowe należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej od karmienia piersią, które sprzyja zdrowemu wzrostowi i pozytywnie wpływa na rozwój, zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości oraz rozwoju chorób w późniejszym życiu.
Dieta bogata w zdrowe produkty
W całym naszym życiu bardzo ważna jest dieta bogata w zdrowe produkty spożywcze. Spożycie energii (kalorii) powinno być zrównoważone z wydatkiem energetycznym. Aby uniknąć niezdrowego przybierania na wadze, tłuszcz nie powinien przekraczać 30% całkowitego spożycia energii. Spożycie tłuszczów nasyconych powinno wynosić mniej niż 10% całkowitego spożycia energii, a spożycie tłuszczów trans mniej niż 1%. Ograniczenie spożycia wolnych cukrów do mniej niż 10% całkowitego spożycia energii jest częścią zdrowej diety. Utrzymywanie spożycia soli na poziomie poniżej 5 g dziennie pomaga zapobiegać nadciśnieniu i zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu wśród dorosłych. Niestety zwiększona produkcja przetworzonej żywności, szybka urbanizacja i zmieniający się styl życia doprowadziły do zmiany wzorców żywieniowych.
Zdrowe produkty spożywcze
Obecnie ludzie spożywają więcej produktów wysokoenergetycznych, tłuszczów, wolnych cukrów i soli, a wiele osób spożywa za mało owoców, warzyw i innych błonników pokarmowych, takich jak pełne ziarna. Zdrowe produkty spożywcze dla osoby dorosłej to: owoce, warzywa, rośliny strączkowe (np. soczewica i fasola), orzechy i produkty pełnoziarniste (np. nieprzetworzona kukurydza, proso, owies, pszenica i brązowy ryż). Co najmniej 400 g (tj. pięć porcji) owoców i warzyw dziennie z wyłączeniem ziemniaków, słodkich ziemniaków, manioku i innych wysokoskrobiowych korzennych. Dziennie nie zaleca się spożywać więcej niż 50 g wolnych cukrów. Należy pamiętać, że wolne cukry to wszystkie cukry dodawane do potraw lub napojów, a także cukry naturalnie występujące w miodzie, syropach, sokach owocowych i koncentratach soków owocowych. Mniej niż 30% całkowitego spożycia kalorii powinno pochodzić z tłuszczów. Tłuszcze nienasycone (występujące w rybach, awokado i orzechach oraz w oleju słonecznikowym, sojowym, rzepakowym i oliwie z oliwek) są lepsze niż tłuszcze nasycone (występujące w tłustym mięsie, maśle, oleju palmowym i kokosowym, śmietanie, serze, ghee i smalcu) oraz – wszelkiego rodzaju tłuszcze, w tym zarówno przemysłowo wytwarzane tłuszcze trans oraz tłuszcze trans pochodzące od zwierząt takich jak krowy, owce, kozy i wielbłądy.