Choroby stawów oraz kręgosłupa to dolegliwości, które charakteryzują ludzkość w XXI wieku. Zła postawa, niepoprawne wykonywanie ćwiczeń, pochodzenie pourazowe i wiele innych aspektów może wpływać na ból naszych stawów. Jak sobie z nimi poradzić?
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna inaczej nazywana jest chiropraktyką. Jest ona jedną z metod fizjoterapeutycznych, która stanowi m.in. specjalnie opracowaną formę masażu. Celem terapii manualnej jest wspomożenie zarówno stawów, jak i kręgosłupa. Poza masażem stosowane są również rozmaite chwyty oraz inne różnorodne techniki ucisku. Celem terapii manualnej jest uśmierzenie pojawiającego się bólu oraz przywrócenie właściwej ruchomości stawów. Wykorzystuje się ją zarówno w ortopedii, jak i rehabilitacji, reumatologii oraz neurologii. To, co ją wyróżnia to fakt, iż jest niezwykle bezpieczna, a także to, że leczenie za jej pomocą opracowywane jest indywidualne – w zależności od stanu pacjenta oraz rodzaju schorzenia. Sprawdź tutaj, gdzie uzyskasz najlepszą terapię manualną we Wrocławiu.
Jakie wyróżniamy techniki w terapii manualnej?
Metoda mobilizacyjna
Metoda mobilizacyjna bazuje na ćwiczeniach, które wpływają na znacznie lepszą ruchomość stawów. Najczęściej wykorzystuje się ją podczas mobilizacji kolana do wyprostu. Bardzo często metoda ta wybierana jest także po kontuzjach i urazach sportowych oraz do zmobilizowania stawu krzyżowo biodrowego, a także skokowego. Terapia manualna Wrocław przychodzi z pomocą!
Masaż poprzeczny
Masaż poprzeczny jest jedną z technik terapii manualnej. Polega on na rozcieraniu tkanek w kierunku poprzecznym do ułożenia wiązadła, włókien mięśnia oraz przyczepu mięśnia do kości. Celem takiego działania jest poprawa ukrwienia oraz ruchomości, stymulacja procesów przeciwzapalnych, a także zmniejszenie bólu.
Rozciąganie – stretching
Technika ta polega na rozciąganiu jednego mięśnia lub całej ich grupy. Pacjent najpierw napina mięśnie, a po ich rozluźnieniu terapeuta powoduje ich rozciąganie.
Masaż funkcyjny
Ten rodzaj masażu łączy w sobie rozciąganie mięśni połączonych ze stawem oraz ruch w stawach z masażem. Wykonywany jest on na jak najbardziej rozluźnionych mięśniach, w kierunku przeciwnym do tego, jaki normalnie wykonywany jest podczas udziału leczonego mięśnia. Jego celem jest odprężenie oraz rozluźnienie tkanek.
Neuromobilizacja
Technika ta polega na bezpośrednim oddziaływaniu na układ nerwowy za pomocą pociągania nerwu – czyli jego napinania oraz uruchamiania. Taki rezultat dają nam jedynie odpowiednie kombinacje ruchowe oraz ustawienia. Celem neuromobilizacji jest usprawnienie ruchomości oraz elastyczności leczonego nerwu, a co za tym idzie, stymulacja lepszego gojenia się tkanek oraz pobudzenie procesów przewodnictwa nerwowego.
Metoda manipulacyjna
Jest to metoda szybkiego uruchomienia zablokowanego stawu oraz spadku nasilenia bólu. Polega ona na wykonaniu precyzyjnego oraz szybkiego ruchu w stawie. Bardzo często w jej trakcie możemy usłyszeć dźwięk kliknięcia lub chrupnięcia.
Masaż tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich to technika niezwykle subtelna, wykonywana wolnymi ruchami. Powoduje ona wydłużenie, rozciągnięcie oraz rozluźnienie ścięgien i mięśni. Celem masażu jest relaksacja wegetatywnego układu nerwowego, przywrócenie lepszej płynności i postawy ruchów, zmniejszenie bólu, a także poprawa ograniczeń ruchomości mięśni i elementów tkanki łącznej wraz z poprawą gibkości ciała za pomocą zmiany struktury.
Podsumowując – terapia manualna jest bezpiecznym sposobem na pozbycie się bólu z naszych stawów. Plusem jest szeroki wybór masaży, dzięki którym każdy znajdzie odpowiednią terapię dla siebie.