Żelazo jest jednym z ważniejszych składników mineralnych dla każdego organizmu. Jego niedobór może prowadzić nawet do anemii, gdyż powoduje niedokrwistość, wynikającą z niedostatecznej ilości czerwonych krwinek. Żelazo jest bowiem ich podstawowym budulcem. To właśnie z niego powstają nowe erytrocyty i to on odpowiada za ich czerwony kolor. Gdy go brakuje, skóra traci blask i staje się poszarzała, a czasem wręcz przerażająco blada. A to nie wszystko. Niedobór żelaza wywołuje też silne uczucie zmęczenia, bóle mięśni i ogólną senność oraz kiepskie samopoczucie. Aby sobie z nim poradzić, należy wprowadzić do diety te najlepsze warzywa z żelazem. Mimo iż ten składnik mineralny w największych ilościach występuje w mięsie i podrobach, to jednak nawet osoby, które nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, mogą go sobie dostarczać poprzez umiejętne ułożenie jadłospisu. Wbrew pozorom szpinak nie jest tutaj jedynym dobrym wyborem. Żelazo występuje również w innych wspaniałych i smacznych warzywach.
Jednym z tych warzyw jest burak
A to wspaniałe warzywo, które w polskiej kuchni uchodzi za tradycyjny jej element. Już dwieście gramów buraków, czyli stosunkowo niewielka ich porcja, w ośmiu procentach pokryje dzienne zapotrzebowanie na żelazo przeciętnej osoby dorosłej. Ponadto buraki bogate są równie w inne składniki odżywcze. Zawierają chociażby witaminę C, która dba o odporność, zapobiega próchnicy i wspomaga produkcję kolagenu, czyli budulca skóry odpowiadającego za jej ogólny stan, w tym głównie jej poziom nawilżenia. Z buraków można też przygotować wiele wspaniałych dań. Nie trzeba jeść ich na surowo. Wykonana z nich ćwikła będzie świetnym dodatkiem do kotletów i ziemniaków, a surówka znakomicie uzupełni klasyczne kanapki podawane do śniadania. Buraki można też wykorzystać do przygotowywania zup bądź kremów. W każdej postaci smakują wyśmienicie.
A co z pozostałymi produktami?
Jakie są inne warzywa z żelazem? Jeżeli jakaś osoba nie przepada za burakami, dla niej dobrym wyborem będą różnego rodzaju warzywa liściaste, czyli m.in. boćwina, ale też liście rzepy, jarmuż bądź szpinak. W zależności od ich rodzaju spora ich garść będzie w stanie pokryć ok. 10-25% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Zielone warzywa są też bardzo zdrowe z uwagi na wysoką zawartość witaminy C. Najwięcej mają jej brokuły oraz brukselka. A warto tu zaznaczyć, że żelazo wchłania się dużo lepiej właśnie w towarzystwie witaminy C. Brukselkę, brokuły czy typowe warzywa liściaste warto więc umieścić w codziennej diecie.