W zdecydowanej większości polskich miast, sektor usług przeżywa swój renesans w wielu branżach, gdzie branża kosmetyczna zdecydowanie jest jedną z nich. Jest to ostatnimi czasy bardzo popularny kierunek dla wielu młodych ludzi, poszukujących dla siebie możliwości postawienia pierwszego kroku na rynku pracy. Co trzeba zrobić, żeby pracować jako kosmetyczka, a co żeby zdobyć zawód jako kosmetolog? Jakie są różnice między tymi zawodami? Jakie wymagania postawią pracodawcy przed kandydatami i gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Praca jako kosmetyczka
Kosmetyczka i kosmetolog, mimo podobnej nazwy i tej samej branży w której działają, znacząco się od siebie różnią – nie tylko pod kątem wymagań stawianych im przez pracodawców, ale również poprzez pryzmat zakresu obowiązków. Aby zostać kosmetyczką, wystarczy ukończyć odpowiedni kurs zawodowy lub dwuletnią szkołę, której ukończenie zagwarantuje tytuł technika usług kosmetycznych.
W zakres obowiązków kosmetyczki wchodzi przede wszystkim profesjonalna obsługa klienta, zorientowana na wykonywanie odpowiednich makijaży okolicznościowych, przeprowadzanie zabiegów depilacyjnych czy masaży relaksacyjnych, a także udzielanie porad kosmetycznych czy sprzedaż dostępnych w salonie produktów.
Idealna kosmetyczka musi również wyróżniać się szeregiem kompetencji miękkich, takich jak empatia, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu i w zespole czy komunikatywność. Nie do przeoczenia będzie umiejętność obsługi komputera, znajomość języków obcych czy doświadczenie na podobnym stanowisku.
Czym wyróżnia się kosmetolog?
Kosmetolog, w przeciwieństwie do kosmetyczki, musi ukończyć trzyletnie studia na wyższej uczelni. Wbrew podobnej nazwie, zakres obowiązków kosmetologa jest dużo szerszy i dużo bardziej precyzyjny, swoim charakterem dotykając się wręcz branży medycznej.
Zakres obowiązków kosmetologa to przede wszystkim planowanie wszelkiego rodzaju zabiegów estetycznych, które nie mogłyby się odbyć bez interwencji lekarza. W niektórych przypadkach kosmetolog może być również odpowiedzialny za analizę składu kosmetyków pod kątem zawartości czynników alergennych czy chorobotwórczych.
Nie da się ukryć, że praca kosmetologa to niezwykle odpowiedzialne zadanie, więc trudno się dziwić, że tak często pracodawcy będą wymagać w tym przypadku doświadczenia na podobnym stanowisku. Zwrócą również baczną uwagę na wzmiankowane wyżej kompetencje miękkie kandydata, bez których w tym wypadku szczególnie nie będzie można się obejść.
Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w tych zawodach?
Podobnie jak w przypadku innych zawodów, podobnie w przypadku kosmetyczki czy kosmetologa, najłatwiejszym sposobem na znalezienie pracy będzie skorzystanie z internetowych portali ogłoszeniowych, takich jak na przykład Gowork, za których pośrednictwem przedsiębiorcy prowadzą rekrutację zdecydowanie najczęściej. Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Trudno jakkolwiek się tej tendencji dziwić, biorąc pod uwagę przynoszoną przez nią skutki. Pracodawcy są w stanie przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, niemalże od ręki weryfikując nadesłane przez kandydatów aplikacje, zaś osoby poszukujące zatrudnienia mogą w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć nawet na kilkadziesiąt ofert trafiających w ich gusta.
Jeżeli preferujesz nieco bardziej tradycyjne metody poszukiwania pracy, to zawsze możesz osobiście wybrać się do określonego zakładu, lub przejrzeć najnowsze z ofert w lokalnym urzędzie pracy. Możesz być jednak pewien, że żadna z alternatyw nie przyniesie Ci tak wymiernych efektów.