Czy wiesz, że każde włosy mają inną porowatość? Czy wiesz, co to w ogóle jest porowatość? Jeśli zależy Ci na pięknych i zdrowych włosach, to jak najszybciej powinnaś dowiedzieć się wszystkiego w tym temacie! Dzięki poznaniu swojej porowatości możesz rozpocząć świadomą pielęgnację. Wtedy Twoje włosy będą naprawdę piękne i zadbane. Znając swoją porowatość możesz dobrać odpowiednie oleje, które zadbają o pasma jak nic innego! Jednak zacznijmy od tego, czym właściwie jest ta cała porowatość…
Porowatość włosów – co to jest?
Najlepiej porowatość włosów można wytłumaczyć przez wyobrażenie sobie jednego, pojedynczego pasemka włosa. Każde takie pasemko ma łuski. Porowatość określa, w jakim stopniu te łuski są odchylone od włosa. Wyróżnia się trzy podstawowe stopnie porowatości: niską, średnią oraz wysoką. Im jest ona niższa, tym łuski są bardziej “położone”, a więc włosy gładkie i proste. Z kolei im wyższa jest porowatość włosów, tym są one bardziej puszące się, najczęściej kręcone, gdyż łuski są mocno odchylone. Można wyróżnić jeszcze pewne pośrednie grupy, gdyż włosy mogą zmieniać swoją porowatość. Pamiętaj o odpowiednim dostosowaniu pielęgnacji do swojej porowatości! Więcej o tym przeczytasz na: http://www.salonurody-lochow.pl.
Jak rozpoznać swoją porowatość włosów?
Każda porowatość ma inne cechy, które można zauważyć już po samym wyglądzie włosów. Zacznij od niskiej porowatości. Jakie włosy są najbardziej zdrowe, gładkie i proste. Często można borykać się tu z brakiem objętości albo problemem ze stylizacją włosów na gorąco, gdyż nie zostają one długo w formie loków czy fal. Średnia porowatość odznacza się łatwiejszym stylizowaniem włosów, ale także większą podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Mogą się też puszyć oraz być lekko pofalowane. Z kolei wysoka porowatość to najczęściej włosy kręcące się, podatne na puszenie oraz uszkodzenia. taka porowatość może być także wynikiem farbowania, przesuszenia i innych elementów złej kondycji pasm.
Jakie kosmetyki stosować przy danej porowatości?
Każde włosy potrzebują zupełnie czegoś innego. Co więcej, stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków przy danej porowatości może skutkować złym wyglądem naszej fryzury czy pogorszeniem ich kondycji! Tak więc np. włosy wysokoporowate powinny być pielęgnowane odżywkami emolientowymi. Przy średnioporowatych ważna jest równowaga PEH, czyli stosowanie wszystkich kosmetyków w zależności od tego, co akurat jest potrzebne. Przy niskiej porowatości postaw na humektanty. To tylko podstawowe zasady! Oprócz tego najlepszym sposobem jest po prostu obserwowanie włosów – na co reagują dobrze, a po czym wyglądają źle!