W obecnych czasach już prawie każdy próbuje racjonalnie się odżywiać. Niektórzy robią to wyłącznie z uwagi na swoje zdrowie, inni z kolei myślą jedynie o sylwetce, czyli ogólnie o wyglądzie. Bardzo łatwo można się jednak pogubić wśród tych wszystkich mnogich diety i specjalistycznych jadłospisów. Przeglądając je, w pewnym momencie można nawet uznać, że w dzisiejszych czasach taka normalna zdrowa dieta jest już czymś totalnie niewystarczającym. Osobom zagubionym w tym temacie może pomóc wyłącznie dobry specjalista.
No to czy warto iść do dietetyka, a jeśli tak – to dlaczego?
Praca dietetyka polega na zachęcaniu pacjentów do zdrowego jedzenia i zmieniania swoich codziennych nawyków żywieniowych. Ten specjalista nie zna się jednak tylko i wyłącznie na prawidłowych zasadach odżywiania. Jego wiedza jest znacznie bardziej rozległa i obszerna. Nawiązuje do różnych gałęzi medycyny, takich jak psychologia, anatomia czy biochemia. Dietetyk nie jest zwykłą osobą zajmującą się układaniem jadłospisów, a lekarzem, który pozwala pacjentom wrócić do zdrowia. To on ma największą wiedzę na temat właściwości poszczególnych składników odżywczych i wie, których z nich potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Na tej podstawie dietetyk może pomagać w leczeniu różnych chorób. Celem wizyty w gabinecie dietetycznym nie musi być wyłącznie utrata wagi czy uzyskanie smuklejszej sylwetki.
Czy warto iść do dietetyka?
Jak najbardziej tak. Przede wszystkim powinny zgłosić się do niego te osoby, które mają problem z nadmierną i nieprawidłową masą ciała, czyli osoby chorujące na otyłość lub cierpiące na nadwagę. A te przypadłości są niestety domeną współczesnych czasów. Już nawet przedszkolaki bywają otyłe, bo od najmłodszych lat są przyzwyczajane do tłustego jedzenia, słonych przekąsek, fast-foodów i słodyczy. A bardzo trudno walczy się z nieprawidłowymi nawykami, które były wypracowywane latami. Aby to sobie nieco ułatwić, warto zapewnić sobie wsparcie profesjonalnego dietetyka. To właśnie on stworzy dla pacjenta indywidualnie dopasowany jadłospis. W razie czego zawsze będzie mógł go również delikatnie zmodyfikować, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.
Istnieje jeszcze pewna szczególna sytuacja, która wręcz wymusza zgłoszenie się do gabinetu dietetycznego. A jest nią… ciąża. I to zarówno ta, do której już doszło, jak i ta planowana. Przyszłe mamy mają bowiem znacznie wyższe zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Dietetyk pomoże je wyznaczyć, aby płód mógł prawidłowo się rozwijać.