Katar nie jest jakąś poważną chorobą. To raczej objaw chorobowy, który samoistnie potrafi zniknąć. Mimo wszystko bywa tak uciążliwy, że niemalże każdy, kto zaczyna się z nim zmagać, od razu szuka w Internecie praktycznych sposobów na to, by jak najszybciej się go pozbyć. Czy proces leczenia można jednak jakoś samodzielnie przyspieszyć? Ile trwa katar i jak się go pozbyć? Pewnie każdy słyszał już o tym, że ten objaw chorobowy mija samoistnie po jednym tygodniu. Czy jednak jest to prawda?
Z chorobą bywa różnie
Rzeczywiście przeważnie jest właśnie tak, że katar utrzymuje się do maksymalnie siedmiu dni. Czasami jednak mija znacznie szybciej. Może przestać być uciążliwy już po dwóch czy trzech dniach, tak więc nieraz wystarczy go po prostu „przeczekać”, zwłaszcza jeśli jest on objawem typowego przeziębienia. O wiele bardziej problematyczny bywa jednak katar przewlekły. Nie mija po tygodniu, a utrzymuje się nawet do jednego miesiąca czy przynajmniej trzech tygodni. Jeżeli katar nie znika po siedmiu dniach, a wręcz staje się coraz bardziej uciążliwy, warto zgłosić się z nim na konsultację do laryngologa, aby lepiej przyjrzeć się problemowi.
Ile trwa katar? Odpowiedzi są różne
Zazwyczaj właśnie te siedem dni. Dłużej trwa wyłącznie katar przewlekły, który nie jest objawem przeziębienia, a przeważnie pojawia się podczas choroby zatok albo wskutek alergii bądź uczulenia. Leczenie w takim przypadku powinno zostać przeprowadzone przez laryngologa. Obecnie można się z nim skonsultować nawet poprzez e-konsultację, jeżeli nie chce się wychodzić z domu.